Atrakcje

O miejscowości Kasina Wielka

Kasina Wielka to spokojna, pełna malowniczych widoków miejscowość znajdująca się w Beskidzie Wyspowym. Stanowi ona doskonałą bazę wypadową do Krakowa, Szczawnicy, Rabki-Zdroju, Limanowej, Nowego Sącza, Wieliczki, Dobczyc oraz Zakopanego. Znajduje się tu najwyżej położona w Polsce linia kolejowa prowadząca z Nowego Sącza do Chabówki, liczne szlaki górskie, którymi dostać można się do najważniejszych szczytów Beskidu Wyspowego, zlokalizowany na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewniany kościółek św. Marii Magdaleny, cmentarz wojenny nr 364 oraz pomnik żołnierzy 24 Ułanów.

Wyciąg narciarski

50 metrów od Stacji Kasina znajduje się Kasina-SKI-jeden z najlepszych wyciągów narciarskich w regionie, którego łączna długość tras wynosi aż 2820 metrów. Znaleźć można tu 4 trasy narciarskie o zróżnicowanym poziomie trudności oraz nowoczesny wyciąg krzesełkowy (6 osobowy). Z myślą o najmłodszych stworzono oślą łączkę wraz z 90 metrowym wyciągiem taśmowym a także Kubusiowy Plac Zabaw. Na stoku działa serwis i wypożyczalnia narciarska, szkółka jazdy, taras widokowy oraz karczma. Trasy każdego dnia przygotowywane są przez ratraki, a w razie potrzeby również dośnieżane.

Wykupując pobyt w naszych apartamentach, oferujemy zniżki na całodniowy karnet narciarski!!

mapa-tras-Kasina ski

Mapa tras stacji narciarskiej Kasina-ski (źródło: www.kasinski.pl)

Szlaki górskie

Kasina Wielka leży w Beskidzie Wyspowym, którego największym szczytem jest Mogielica (1170 m n.p.m.). Stacja kolejowa stanowi doskonały punkt wypadowy do praktycznie wszystkich szczytów Beskidu Wyspowego-wprost z niej w trzech kierunkach wychodzą szlaki górskie, które na dalszych odcinkach rozdzielają się na szereg innych tras.

Nazwa Beskid Wyspowy wzięła się od sposobu rozmieszczenia odosobnionych szczytów z dużym przewyższeniem, które w czasie mgły tworzą wrażenie bezludnych wysp rozsianych na mglistym morzu.

Proponowane szlaki górskie oraz trekkingowe:
 • Śnieżnica (1006 m n.p.m.) oraz schronisko na zboczu góry
 • Ćwilin (1072 m n.p.m)
 • Lubogoszcz (968 m n.p.m.)
 • Mogielica (1170 m n.p.m.)
 • Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), schronisko PTTK
 • Szczebel (977 m n.p.m.) oraz grotę lodową zwaną „zimną dziurą”
 • Kudłacze (730 m n.p.m.), schronisko PTTK
 • Ciecień (829 m n.p.m.)
Przejazd pociągiem retro na trasie Chabówka-Kasina Wielka

Przejazd pociągiem retro na trasie Chabówka – Nowy Sącz bądź Chabówka – Kasina Wielka to niepowtarzalna podróż w przeszłość po jednej z najpiękniejszych tras kolejowy w tej części Europy. Trasa Kolei Transwersalnej zwanej również Podkarpacką uruchomiona została w 1884 roku. Jej długość to 556 km. Podróż zabytkową lokomotywą przyciąga tłumy turystów zarówno z Polski jak i z świata. Jest to doskonała okazja na podziwianie historycznych stacyjek, w tym między innymi naszej stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej.

Zabytkowy skład kursuje tylko w okresie wakacyjnym. Czas przejazdu lokomotywą z Chabówki do Kasiny Wielkiej- około 1:20 h.

 

Skansen w Chabówce-wielka atrakcja dla miłośników kolei

Skansen w Chabówce znajduje się na terenie powstałej w XIX wieku byłej parowozowni. W 1993 roku powstało tu muzeum na wolnym powietrzu, w którym znajdują się kolejowe ekspozycje z całego kraju. Jest to największy w Polsce, a zarazem jeden z największych w Europie skansenów taboru kolejowego. Zobaczyć tu można parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony osobowe, bagażowe i towarowe oraz drezyny, pługi śnieżne i żurawie. Ze skansenu udać można się w podróż pociągiem retro kursującym między innymi z Chabówki do Kasiny Wielkiej.

 

Trasy rowerowe i MTB na zboczu Śnieżnicy

Kasina Wielka i jej okolice to gratka dla miłośników jazdy na rowerze. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – trasy prowadzą bowiem zarówno przez drogi asfaltowe, lasy, jak i malownicze łąki. Większość wytyczonych i oznakowanych tras zaczyna się na stacji PKP.

Proponowane trasy:
 • Kasina Wielka PKP- Gruszowiec- szczyt Śnieżnicy-Kasina Wielka
 • Kasina Wielka PKP-przełęcz Gruszowiec („Bar pod cyckiem”) – Kasina Wielka
 • Kasina Wielka PKP- Lubogoszcz- Kasina Wielka
 • Kasina Wielka PKP- Lubomir Obserwatorium- Kasina Wielka
 • Kasina Wielka PKP- Szczyrzyc (koniecznie Browarnia Cystersów)- Kasina Wielka
 • Kasina Wielka PKP- Węglówka- Kasinka Mała- Mszana Dolna- Kasina Wielka
 • Kasina Wielka- Jurków- Łostówka- Mszana Dolna- Kasina Wielka
 • Kasina Wielka- Chyszówki- Zamieście- Kasina Wielka
 • Trasa rowerowa wokół Mogielicy

MTB:

Latem zbocza Śnieżnicy zagospodarowane są pod największy park rowerowy w Polsce. Bike Park Kasina oferuje trasy zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych rowerzystów a także dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo działa tutaj Arena Młodego Rowerzysty, w skład której wchodzi pumptrack, otwarta mini siłownia oraz plac zabaw w formie pociągu retro.

Paralotniarstwo, lot w tandemie

Kasina Wielka to świetne miejsce do uprawiania paralotniarstwa w Beskidzie Wyspowym. Do najpopularniejszych punktów startowych należą Ćwilin oraz Śnieżnica.

Pierwszy z nich jest drugim co do wielkości szczytem górskim Beskidu Wyspowego, który charakteryzuje się stosunkowo płaskim oraz długim zboczem południowym. Jest to góra mało uczęszczana, przez co miłośnicy tego sportu nie muszą się obawiać o tłok. Brak tu oficjalnego lądowiska – do lądowania przeważnie wykorzystuje się  pola pod Małym Ćwilinkiem (wzniesieniem o wysokości 795 m n.p.m.).

Śnieżnica to natomiast doskonały wybór dla wszystkich miłośników zapierających dech w piersiach widoków – podziwiać można stąd zarówno Ciecień (szczyt o wysokości 825 m n.p.m.), jak Zbiornik Dobczycki oraz oddalony o niecałą godzinę drogi Kraków. Przy dobrych warunkach atmosferycznych możliwe  są przeloty w stronę Tatr oraz Słowacji.  Szczyt ten jest dosyć znany wśród fanów paralotniarstwa, więc niekiedy bywa tu tłoczno. Rolę oficjalnego lądowiska pełnią łąki poniżej stacji PKP. Odbywają się tu szkolenia pilotów paralotni oraz loty w tandemie (czas lotu: około 20 minut).  Zainteresowanym osobom udzielimy kontaktu do profesjonalnego instruktora.

Zobacz okolice z lotu ptaka: https://www.youtube.com/watch?v=w8Y9KJtTRps&feature=youtu.be

Szlak architektury drewnianej

Jedną z popularnych atrakcji Beskidu Wyspowego jest Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Kasina Wielka stanowi świetną bazę wypadową do podróży samochodowej lub rowerowej szlakiem zabytkowych cerkwi, kościołów, dworów oraz willi. Dojazd do poszczególnych obiektów jest dobrze oznakowany, a każdy z nich posiada tablicę informacyjną w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Godne polecenia obiekty znajdują się w Jurkowie, Dobrej, Jodłownikach, Szkrzydlnej, Wilkowisku, Rabce-Zdroju oraz w miejscowości Szyk.

Inne proponowane atrakcje:

-wyprawa questowa „Spacer z Jaśkiem pod Śnieżnicą” (zapytaj nas o ulotkę:)

-XVI-wieczny kasztel Chateau Folwark Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej

-Park dworski wraz z zabytkową zabudową w Porębię Wielkiej oraz multimedialna wystawa przyrodnicza w Ośrodku Edukacyjnym GPN

-Dziecięcy Park Rozrywki w Rabce-Zdroju

-Zamek nad zalewem w Dobczycach wraz z tamtejszym skansenem

-Klasztor Ojców Cystersów wraz ze Starym Browarem (możliwość degustacji) i cysterkim muzeum

-Pustelnia oraz Diabli Kamień koło Szczyrzyca

-Ścieżki edukacyjne w Gorcach (Lubomierz, Koninki)

-Malownicza zabudowa uzdrowiskowa Szczawnicy

-Zamek w Tropsztynie (czynny tylko lipiec-sierpień)

-Jezioro Rożnowskie (możliwość wypożyczenia łódki w tamtejszej przystani)

* Więcej propozycji znajdziesz na naszym profilu fb: https://www.facebook.com/stacjakasina/